Vaginoplastika je stále populárnější plastickou operací, která má za cíl opětovné zúžení poševního vchodu a návrat pochvy do původního anatomického tvaru. Zákrok může podstoupit každá dospělá žena po skončení menstruačního cyklu, která v důsledku změn v intimních oblastech pociťuje zhoršenou kvalitu sexuálního prožitku, potýká se s inkontinencí apod. Zákrok směřující ke zúžení vagíny tak reaguje na fyziologické změny, které přichází se zvyšujícím se věkem, s prodělanými porody apod. Jak ale vlastní zákrok probíhá?

Zákrok vaginoplastika

Plastická operace pochvy je vždy zahájena premedikací a dále pokračuje celkovou narkózou (v některých případech je však možné provádět vaginoplastiku i v lokální anestezii). V průběhu vlastní operace je proveden řez po celé délce vagíny, plastický chirurg přitom odstraní přebytečnou tkáň sliznice a svaloviny, a následně řez sešije vstřebatelnými stehy tak, aby došlo ke zúžení pochvy.

Z estetického pohledu je výsledkem tohoto zákroku estetické gynekologie návrat k původnímu anatomickému tvaru vagíny, z hlediska funkčního potom minimalizace nebo odstranění negativních jevů, včetně opětovného zintenzivnění sexuálního prožitku.

V některých případech se vaginoplastika provádí společně s dalšími estetickými úpravami intimních partií, konkrétně s labioplastikou či perineoplastikou.

Po operaci

Pokud je operace provedena v celkové narkóze, pacientka musí po zákroku setrvat ještě den na lůžku. Pooperační rána se kryje sterilním materiálem a stav klientky je pravidelně kontrolován. Poté je klientka propuštěna domů s doprovodem.

V době po operaci je vždy důležitá důsledná intimní hygiena. Pokud je operace prováděna v lokální anestezii a pacientka je v týž den propuštěna do domácího ošetření, nesmí v den operace řídit motorové vozidlo, a samozřejmě ani pít alkohol. Další informace najdete na stránce pooperační péče.

Klid na lůžku a absence fyzické námahy je rozhodující. K plné fyzické zátěží je možné se vrátit zhruba po čtyřech týdnech, pohlavní zdrženlivost je třeba dodržovat po dobu 4-6 týdnů. Vaginoplastika obecně patří k relativně běžným operacím, které jsou hodnoceny jako méně bolestivé. Rány se dobře a snadno hojí i díky stehům, které se samy vstřebávají a není nutné je vyndávat.